czwartek, 22 stycznia 2015

Żytniów dzisiaj

Obecnie Żytniów to wieś położona w województwie opolskim, powiecie oleskim, gminie Rudniki (kod pocztowy 46-325). Liczy niespełna 900 mieszkańców. Jest sołectwem, które tworzą również: Banasiówka, Bliźniaki, Pieńki, Hajdamaki, Ignachy, Wytoka, Stawki Żytniowskie oraz Żurawie. Aktualnym marszałkiem województwa opolskiego jest Andrzej Buła, burmistrzem Olesna - Sylwester Lewicki, a wójtem rudnickim - Andrzej Pyziak. Gmina Rudniki graniczy z gminami: Krzepice, Lipie, Radłów, Pątnów oraz Praszka. Żytniów - bezpośrednio z gm. Radłów i Praszka. Zaledwie kilkanaście kilometrów dzieli go od obecnej granicy województw opolskiego i łódzkiego w Dalachowie.

Proboszcz żytniowskiej parafii od grudnia 2013r. to ks. Andrzej Tomala. Parafia należy do dekanatu praszkowskiego (pozostałe parafie - w Cieciułowie, Kowalach - Ganie, Dalachowie, Przedmościu, Rudnikach i Strojcu, dwie w Praszce) w regionie wieluńskim (obok Mokrska, Działoszyna, Krzepic i Osjakowa) i archidiecezji częstochowskiej (pozostałe regiony to zawierciański, radomszczański i częstochowski). Dziekan Praszki to ks. Mieczysław Papiernik, abp częstochowski to ks. Wacław Depo. W 2012r. świętowano 700-lecie wsi i parafii Żytniów.


Wieś Jelonki należy do parafii Żytniów (administracyjnie jw.), jest sołectwem, które tworzy też Kuźnica Żytniowska (pomimo braku stałych mieszkańców). We wsi mieszka sto kilkadziesiąt osób w ok. 50 gospodarstwach domowych, znajduje się tam również sklep, przystanek, na który dojeżdża tylko autobus szkolny oraz remiza strażacka prężnej miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej. Od strony południowo-zachodniej Jelonki opływa Prosna (na której była dawna granica zaborów, a później państw). Na tamtym terenie występują bardzo słabe gleby, co w przeszłości było źródłem nieszczęść dla mieszkańców. Dominują gleby klasy bonitacyjnej V oraz VIa, sporadycznie IV, czasami VIb. Lasy otaczające Jelonki należą do nadleśnictwa Wieluń.

To tyle z najważniejszych aktualnych wiadomości o tych dwóch miejscowościach. W następnym poście umieszczę informacje dot. przynależności Żytniowa w różnych wiekach, w którymś kolejnym - o różnych związkach Żytniowa z Wieluniem (również tych obecnych - zresztą, można to już było zaobserwować w dzisiejszym poście).





typowy wygląd tamtych terenów


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz